بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع:بررسی اختلالات یادگیری در خواندن و نوشتن و ارائه ی راهکارهای مناسب

 

نام آموزگار:حاتمه قاسمی

دبستان دخترانه غیردولتی مشق نو

 

راهکارهایی برای اختلال یادگیری در ریاضی،خواندن و نوشتن کودکان

اختلال یادگیری نوعی اختلال عصبی است .به زبان ساده،یک اختلال یادگیری ناشی از تفاوت در نحوه "سیم کشی "مغز فرد است . کودکان دارای اختلال یادگیری یا به اندازه همسالان خود باهوش یا از آنها باهوش تر هستند اما ممکن است در خواندن و نوشتن ،هجی کردن ،استدلال ،به یاد اوردن و یا سازماندهی اطلاعات مشکل داشته باشند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

اختلال یادگیری قابل درمان یا رفع یست .این یک مسئله مادام العمر است با وجود پشتیبانی و مداخله مناسب ،کودکان دارای اختلال یادگیری می توانند در مدرسه موفق شوند و به سمت مشاغل موفق و غالبا متمایز در زندگی بروند .والدین می توانند با تشویق نقاط قوت ،شناختن نقاط ضعف آنها،درک سیستم آموزشی ، کاربا متخصصان و یادگیری راهکارهای مقابله با مشکلات خاص به کودکان دارای اختلال یادگیری در رسیدن به چنین موفقیت هایی کمک کنند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

رایج ترین اختلال های یادگیری

اختلالات یادگیری عبارتند از :

دیسلکسیا :اختلال مبتنی بر زبان است که در آن فرد در درک کلمات نوشتاری مشکل دارد .

همچنین ممکن است از آن به اختلال خواندن یا ناتوانی در خواندن یاد شود .(اختلال خواندن )

دیسکلکولیا :نوعی اختلال در ریاضی است که در ان فرد برای حل مشکلات حسابی و درک مفاهیم ریاضی دچار یک مشکل سخت می شود .

دیسگرافیا :یک اختلال در نوشتن است که در ان شخص به سختی م تواند یک نامه یا نوشته را در فضای خاص بنویسد .(اختلال در نوشتن )

اختلالات شنوایی و پردازش بینایی-اختلال حسی که در آن فرد با وجود شنوایی و بینایی عادی در درک زبان مشکل دارد .

اختلال یادگیری غیرکلامی -نوعی :اختلال عصبی که در نیمکره سمت راست مغز سرچشمه می گیرد و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکردهای پردازش بصری -فضایی،شهودی ، سازمانی ارزیابی و کل نگری می شود .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

 

علائم رایج اختلال یادگیری :

خبر خوب درباره اختلال یادگیری این است که دانشمندان هرروز اطلاعات بیشتری در این مورد به دست می آورند .تحقیقات آنها بسیار امید بخش است و مسیر این کودکان را مشخص می کند .اگر والدین و معلمان و سایر متخصصان اختلال یادگیری کودک را زود تشخیص دهند و نوع صحیحی از کمک را ارائه دهند ،می تواند به کودک این فرصت را بدهند که مهارت های لازم را برای پیشبرد یک زندگی موفق و موثر ایجاد کند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

والدین اولین کسانی هستند که متوجه می شوند "اگر از علائم رایج اختلال یادگیری آگاه باشید می توانید مشکلات احتمالی را زود تشخیص دهید .در زیر یک لیستی از مشکلات وجود دارد که می تواند به اختلالات یادگیری اشاره داشته باشد .بیشتر افراد ،گاهی اوقات یک یا چند مورد از این علائم هشداردهنده را در فرزندان خود مشاهده می کنند .این طبیعی است . اما اگر چندین مورد از این خصوصیات را در مدت زمان طولانی مشاهده کردید ،احتمال اختلال یادگیری را در نظر بگیرید .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

پیش از مدرسه

-دیرتر از سایر کودکان شروع به صحبت می کنند .

-مشکلات در تلفظ

-رشد آهسته لغات ،غالبا قادر به یافتن کلمه مناسب نیستند .

-مشکل در کلمات هم قافیه

-یادگیری اعداد،الفبا ريال روزهای هفته،رنگ ها ،اشکال

-بسیار بی قرار و به راحتی حواسشان پرت می شود .

-مشکل در تعامل با همسالان

-یادگیری آهسته ارتباط حروف و صداها

-اشتباه گرفتن کلمات اساسی (دویدن ،خوردن ،خواستن )

-خطا در خواندن و املای مداوم از جمله حروفی که نسبت به هم وارونه ،برعکس ،جابجا ،و جایگزین هستند .

-اشتباه گرفتن توالی اعداد و علائم حسابی

مشکل در گرفتن مداد

-مشکل در یادگیر در مورد زمان

-برعکس خواندن کلمات متوالی شبیه به هم

-از خواندن و نوشتن خودداری می کند

-در خلاصه کردن مشکل دارد

-در امتحان با سوالات پایان باز مشکل دارد

-به آرامی کار می کند

-مفاهیم انتزاعی را به خوبی درک نمی کند

-یا به جزئیات توجه نمی کند یا بیش از حد روی آن تمرکز می کند

 

چگونه به این مشکل پاسخ دهیم ؟

برخی از راه های کمک به فرزندتان که دچار اختلال یاگیر است عبارتند از :

نقاط قوت فرزندتان را بشناسید

کودکان دارای اختلال یادگیری اغلب باهوش هستند ،مهارت های رهبری دارند یا در زمینه های موسیقی ،هنری ، ورزشی یا سایر زمنه های خلاق برتر هستند .به جای اینکه فقط روی کمبودهای فرزند خود تمرکز کنید ،بر نقاط قوت فرزند خود تاکید کنید و به او پاداش دهید . کودک خود را در مناطق مورد علاقه خارج از کلاس تشویق کنید .

اطلاعات مربوط به عملکرد فرزندتان را جمع آوری کنید .برای درک سطح عملکرد و نگرش نسبت به مدرسه با معلمان،آموزگاران و کادر پشتیبانی مدرسه دیدار کنید .توانایی فرزندان را برای تحصیل ، انجام تکالیف خانه و انجام کارهایی که در خانه به آن ها اختصاص داده اید ،رعایت کنید .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

فرزندتان را ارزیابی کنید

از مسئولان مدرسه بخواهید یک ارزیابی جامع آموزشی از جمله تست های ارزیابی ارائه دهند .آزمایشات مربوط به اختلال یادگیری به عنوان تست های ارزشیابی در نظر گرفته می شوند زیرا نقاط قوت و ضعف را ارزیابی و اندازه گیری می کنند ب این حال ارزیابی جامع علاوه بر تست های ارزیابی انواع روش ها مانند مصاحبه ،مشاهده مستقیم ،بررسی تاریخچه تحصیلی و پزشکی فرزند شما را شامل می شود .شما یا مدرسه می توانید این ارزیابی را درخواست کنید اما فقط با اجازه کتبی به شما داده می شود .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

از آنجایی که شما یکی از بهترین ناظران رشد فرزندتان هستید ،مهم است که در روند ارزیابی مشارکت فعال داشته باشید .اگر نتایج آزمون را درک نکردید سوال کنید

اگر ارزیابی نشان دهد فرزند شما اختلال یادگیری دارد ،فرزند شما واجد شرایط دریافت خدمات آموزشی ویژه است .و اگر فرزند شما واجد شرایط آموزش ویژه نیست ،هنوز هم مهم است که شما با معلم فرزند خود همکاری داشته باشید تا یک برنامه غیررسمی تهیه کنید که نیاز های یادگیری فرزند شما را براورده کند شما بخش مهمی از آموزش فرزندتان هستید .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

در مورد اختلال یادگیری با فرزند خود صحبت کنید

به کودکان دارای اختلال یادگیری باید اطمینان دهید که خنگ و تنبل نیستند .آن ها افراد باهوشی هستند که در یادگیری مشکل دارند زیرا ذهن آنها کلمات یا اطلاعات را به گونه دیگری پردازش می کند .صحبت با فرزندتان در مورد معلولیتی که درک کاملی از ان ندارید ، آسان نیست .آگاه باشید .مهم است که صادق و خوش بین باشید .به فرزندتان توضیح دهید که او با یادگیری مشکل دارد تاما می تواند یاد بگیرد روی استعداد ها و نقاط قوت فرزند خود متمرکز شوید . به او بگویید که اطمینان دارید که با تلاش و کمک صیح آن ها می توانند چالش را برطرف کرده و موفق شوند .

نظارت بر پیشرفت فرزندتان

بر پیشرفت فرزندتان نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید نیاز فرزندتان براورده می شود .

به موقع به او کمک کنید

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

ترسناک است که بپذیرید که فرزند شا در یادگیری مشکل دارد .تحقیقات نشان می دهد که والدین نگران هستند که اگر فرزند آنها اختلال یادگیری داشته باشد ،ممکن است فرزندشان برای همیشه در زندگی مشکل داشته باشد .لطفا بدانید که تنها نیستید .در نظر بگیرید که حداقل 2.7میلیون کودک به دلیل ناتوانی در یادگیری در مدرسه کمک می گیرند .بسیار مهم است که به محض این که متوجه شدید فرزندتان در یادگیری مشکل دارد ، به دنبال کمک باشید .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

جستجوی کمک و قطعا شناخت علائم اولیه اختلال یادگیری فرزندتان می تواند به معنای تفاوت موفقیت و عدم موفقیت فرزند شما در مدرسه باشد .

بیشتر اختلال های یادگیری بر مهارت های خواندن و زبان تاثیر می گذارد . در حقیقت ،اکثریت قابل توجهی از دانش اموزان دارای اختلال یادگیری با خواندن مشکل دارند .اگر این کودکان در دوره ابتدایی از کمک های مناسب برخوردار شوند ،بیشتر آن ها خواننده مستقل و ماهری خواهند شد .اما وقتی دریافت کمک به تاخیر می افتد ،کنترل و کمک به کودک سخت تر و سخت تر می شود .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

شاید مهمترین دلیل برای درخواست کمک زود هنگام ،نجات دادن کودکان از ناامیدی و ناکامی است که نمی دانند چرا نمی توانند در مدرسه خوب عمل کنند .شما باید به فرزندتان کمک کنید تا درک کند که او فقط متفاوت از دیگران می آموزد .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

چرا باید بلافاصله به این کودکان کمک کرد ؟

80% دانش آموزان دارای اختلال یادگیری مشکل خواندن دارند .

90%در صورت دریافت کمک در کلاس اول ،به طور عادی می خوانند .

75%کودکانی که پس از 9سالگی کمک به آن ها آغاز می شود در طول زنگی دچار مشکلاتی خواهند شد .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

 

نکاتی برای والدین

با فرزند خود در خانه کار کنید .

والدین اولین و بهترین معلمان کودک هستند .به فرزند خود نشان دهید که خواندن می تواند سرگرم کننده باشد .هرروز با فرزندتان خواندن را تمرین کنید .مرتبا از کتابخانه دیدن کنید .هنگام رانندگی ،برروی برچسب های موادغذایی در فروشگاه موادغذایی ،بسته ها ،نامه ها و حروف روی بیلبوردها و علائم راهنمایی و رانندگی اشاره کنید . بازی های کلمه ای انجام دهید .با دادن  فرصتی به فرزندتان یک مثال بزنید تا شما را در خانه در حال خواندن و نوشتن ببینند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

به مراقبان دیگر بپیوندید

شما تنها نیستید .با پیوستن به والدین و متخصصان دیگر می توانید آگاهی خود را نسبت به این مسئله افزایش دهید ،تصورات غلط مردمی را برطرف کنید ،به ایجاد سیستم های آموزشی که نیازهای کودکان دارای اختلال یادگیری را فراهم می کنند کمک کرده و از خود پشتیبانی کنید .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

با متخصصان همکاری کنید

بسیاری از متخصصان آموزش دیده وجود دارند که می توانند به فرزند شما کمک کنند .از معلم فرزندتان یا یک مشاور درخواست کنید که منبعی از اسامی افرادی که می توانند به شما کمک کنند ،به شما بدهند .

متخصصانی که می توانند کمک کنند

کارشناس شنوایی سنجی -توانایی شنوایی کودک را اندازه گیری می کند و خدماتی را برای آموزش شنوایی فراهم می کند . در مورد سمعک به شما مشاوره می دهد .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

مشاور آموزشی -ارزیابی های آموزشی به شما ارائه می دهد .

درمانگر آموزشی -برنامه هایی را برای یادگیری و مشکلات رفتاری ایجاد و اجرا می کند .

کارشناس کاردرمانی -به بهبود عملکردهای حرکتی و حسی کمک می کند تا توانایی انجام کارهای روزانه را افزایش دهد.

کارشناس گفتار و زبان درمانی به کودکان در مشکلات زبان و گفتار کمک می کند .

نکاتی برای کمک به کار مدرسه

به تکالیف فرزندتان علاقه نشان دهید . در مورد موضوعات و کارهایی که باید انجام شود سوال کنید .سوالاتی را بپرسید که به پاسخ های طولانی تر از یک یا دو کلمه نیاز دارند.

قبل از شروع به کودک خود کمک کنید تا تکالیف خود را سازماندهی کند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

برقراری یک وقت منظم با فرزند خود برای انجام تکالیف .تدوین برنامه به جلوگیری از تعلل او کمک می کند .

مکان خاصی را برای فرزند خود پیدا کنید که دارای نور ،ساکت و فضای کاری زیادی باشد تا تکالیف خود را انجام دهد .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

مهارت های مدرسه را در خانه نمرین کنید .

به کودک خود مک کنید که بهتر بخواند (در مراحل اولیه یادگیری خواندن )

صدای حروف را به فرزندتان آموزش دهید .

صدای حروف و کلمات را آموزش بدهید .

خودتان همراه با فرزندتان کلمات جدید بسازید .

کلمات جدید را بخوانید و کودک خود را به صحبت کردن با صدای بلند ترغیب کنید .

به الگوها املا توجه کنید .به شباهت هایی که بین کلمات وجود دارد مانند کار و بار و مار یا در و سر و پر توجه داشته باشید .

 

 

منابع

کتاب اختلال یادگیری خواندن ،نوشتن ،ریاضی  الهه اکبری زیر نظر دکتر رزیتا داوری آشتیانی ،علی قربانی

گذری بر اختلالات یادگیری  مقداد جوانشیری قاسم آبادی -فاطمه خفاجه

اختلالات یادگیری کودکان (همراه با رهنمودهای عملی برای والدین و معلمان ) زهرا سعدی

مهارتهای روانی آموزشی جهت کمک به دانش آموزان دارای مشکلات رفتاری :مداخلات شناختی -هیجانی      نویسنده :کار من وای .ریس مترجم :علی عابدی

.

.

.

.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری