به نام خدا

موضوع : بررسی تاثیر یادگیری معکوس بر دانش آموزان

دبستان غیردولتی مشق نو

آموزگار : مینا غلامعلی زاده

 

 

- یادگیری معکوس :

یادگیری معکوس چند سالی است که در دنیای آموزش سرو صدای عظیمی به پا کرد. فن کلاس معکوس از یک ایده ی ساده که شامل دو مرحله است ساخته شده . مرحله اول آموزش مستقیم را از کلاس خودمان حذف کنیم به این صورت که از دانش آموزان بخواهیم قبل از حاضر شدن در کلاس فیلم های آموزشی را تماشا کنند و بر اساس این فیلم ها در کلاس واکنش نشان دهند . مرحله دوم کلاس را بر اساس رها شدن از زمان تدریس ، زمان بندی مجدد کنیم یعنی از زمان اضافه برای حل تمرین های بیشتری ، برای کارهای عملی و آزمایشگاهی و رفع اشکال مطالب تدریس شده استفاده کنیم .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

در یک کلاس معمولی دانش آموزان باید تکالیف درسی زیاد و سختی را در خانه انجام دهند. برخی از آنها به تنهایی و برخی با حضور کسی این تکالیف را انجام می دهند. برخی از آنها موفق هستند و اما خیلی از آنها قادر به انجام همه ی تکالیف نیستند. در یک کلاس معکوس ، دانش آموزان تمرین های سخت را در کلاس با حضور معلم و راهنمایی معلم انجام می دهند.

خوبی این کار این است که چون تدریس از کلاس حذف شده ، معلم زمان بیشتری را برای تبادل اطلاعات با دانش آموزان ، تعامل با آنها و برای کارهای دیگر فراهم می کند. از طرفی دانش آموزان می توانند فیلم های معلم را نگه دارند و بارها و بارها تماشا کنند و هر جا مطلبی را متوجه نشدند فیلم را به عقب برگردانند و رفع اشکال کنند، در حالی که در یک کلاس معمولی دانش آموزان قادر به ذخیره کردن تدریس معلم نیستند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

در کلاس معکوس دانش آموزان می توانند هر موقع که بخواهند از طریق موبایل به فیلم ها دسترسی داشته باشند . به آنها توانایی یادگیری مستقل تر را می دهد . به جای نشستن و گوش دادن ، دانش آموزان می توانند وقت کلاس را با استفاده از دانش به شیوه های عملی تر صرف کنند و معلمان وقت بیشتری دارند تا دانش آموزان را به صورت فردی حمایت کنند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

 

مزایای استفاده از یادگیری معکوس :

1- رفع مشکلات درسی در کنار معلم

2- یادگیری دروس خارج از کلاس درس

3- تکرار مفاهیم و مباحث درسی به دفعات

4- کاهش اضطراب دانش آموزان و والدین در هنگام حل مسائل و تکالیف درسی

5- جلوگیری از عقب ماندگی های درسی

6- افزایش اشتیاق و فعالیت دانش آموزان

7- تعامل بین معلم و دانش آموز

8- کمک به دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی غیبت داشته اند.

- معلمان چه نقشی در یادگیری معکوس دارند ؟

معلمان قبل از شروع سال تحصیلی باید تمام مباحث درسی را همانگونه که در کلاس درسی بیان می کردند به صورت ویدئویی ضبط کنند و قبل از شروع کلاس در اختیار دانش آموزان قرار دهند. ویدئوهایی که از قبل ضبط می شود باید با کیفیت بسیار زیاد و قابل فهم باشد تا دانش آموزان در مواقع یادگیری خارج از کلاس به مشکل برنخورند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

- تاثیر روش یادگیری معکوس بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان :

روش آموزش معکوس بر یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تاثیر بیشتری نسبت به روش آموزش سنتی می گذارد. همچنین این روش تدریس می تواند قدرت تفکر و خلاقیت و تحلیل دانش آموزان را افزایش دهد .

تفاوت یادگیری سنتی یا یادگیری معکوس :

در یادگیری سنتی دانش آموزان دانش خود را تنها در کلاس به دست می آورند و پس از آن تجزیه و تحلیل و ارزیابی موضوعات به خارج از کلاس درس موکل می شد که این امر باعث افت تحصیلی و یا عقب ماندگی های تحصیلی می شد. با استفاده از روش یادگیری معکوس، دانش آموز می تواند در هر مکان و زمانی که بخواهد مباحث آموزشی را در گوشی موبایل، تبلت و یا سیستم کامپیوتری خود ببیند و از تمام اوقات خارج از کلاس خود بهینه داشته باشد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

در بحث کلاس معکوس سوالاتی مطرح می شود که به این سوالات پاسخ می دهیم :

1- آیا این شیوه در همه ی درس ها قابلیت اجرا دارد؟

آیا تمام دانش آموزان با سطوح یادگیری متفاوت می توانند از آن بهره ببرند؟

بله کافی است به این شیوه اعتقاد لازم داشته باشیم . حتی معلم تربیت بدنی هم می تواند از روش معکوس استفاده کند .

بدین ترتیب که اگر قرار باشد معلم والیبال آموزش دهد، کافی است فیلم مربوط به این رشته را در اختیار دانش آموزان قرار دهد و در زمان محدود و زنگ ورزش، از فعالیت های عملی استفاده کند. هم چنین از آنجا که در این شیوه قرار است از فیلم آموزشی استفاده شود، پس هر دانش آموز می تواند با توجه به سطح دریافت خود یک یا چند بار فیلم را ببیند تا مفهوم را دریابد.

2- چه موانعی بر سر راه تشکیل کلاس به صورت معکوس وجود دارند و راه از میان برداشتن آنها چیست؟

یکی از موانع ، نحوه دسترسی دانش آموزان به محتوای ساخته شده توسط معلم است. اشتراک محتوای آموزشی از طریق اینترنت است که برای برخی دانش آموزان به عنوان مانع مطرح می شود. در این حال می تواند از سی دی یا فلش برای ارائه محتوا استفاده کرد.

مانع دیگر؛ نحوه تماشای فیلم ها توسط دانش آموزان است. باید در نظر داشت ، مشاهده این گونه محتواها با دیدن فیلم سینمایی و سریال متفاوت است و لازم است حتما دانش آموزان را در این خصوص آموزش داد.

مانع بعدی ، مدت زمان زیاد فیلم های آموزشی است. توصیه می شود، زمان تقدیمی هر آموزش ویدئویی حدود یک و نیم دقیقه به ازای هر پایه باشد. یعنی برای کلاس دهم حدود 15 دقیقه باشد و اگر زمان بیشتری برای ارائه محتوا نیاز باشد، می توان فیلم را در چند قسمت ارائه کرد .

چالش دیگر ، تماشا نکردن فیلم ها ، قبل از ورود به کلاس ، توسط برخی از دانش آموزان است. برای این مساله نیز راهکار وجود دارد. بعد از ایجاد ضمانت های اجرایی لازم، باز هم اگر دانش آموزی به هر دلیل موفق به تماشای محتوا نشده باشد، می توان در ابتدای زمان کلاس برای او این فیلم را در رایانه مدرسه نمایش داد .

3- آیا لازم است مهلم در شرایطی که فیلم تدریس را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد، دوباره مطالب را در کلاس تدریس کند ؟

مزیت اصلی استفاده از کلاس معکوس ، آزاد کردن زمان برای پرداختن به موضوع اصلی ، یعنی بهبود یادگیری است. کلاس معکوس در واقع پلی است برای رسیدن به یادگیری. یعنی ابتدا باید زمان کلاس را که به طور عمده به تدریس می گذرد آزاد کرد تا معلم بتواند برای یادگیری تعاملی استفاده کند . پس کلاس جای تدریس صفر تا صد نیست ، بلکه مکان تعمیق و تثبیت یادگیری در سایه فعالیت های تعاملی است که البته طراحی آن توسط معلم بسی ضروری است .

4- یکی از ویژگی های مطرح شده در کلاس معکوس ، اداره کلاس به صورت چند سطحی است. منظور چیست؟

 تقریباً در همه ی کلاس های موجود، ترکیب دانش آموزان از لحاظ آموزشی به صورت ضعیف، متوسط و قوی است و یکی از مشکلات اداره این نوع کلاس ها ، تنوع میزان و سرعت فهم شاگردان است. در این حال، با استفاده از روش مشارکتی و کارگروهی در کلاس ، دانش آموزان قوی تر نقش سرگروهی و ارائه مطلب را خواهند داشت و دانش آموزان متوسط و ضعیف تر نیز به کمک هم و به کمک سرگروه به تمرین و ممارست می پردازند.

5- در برخی مناطق مثل روستاها همه دانش آموزان با اینترنت سرو کار دارند. بنابراین از عرصه های مجازی محروم اند در چنین مواردی چه کاری باید انجام داد ؟

یک راه انتقال ویدئو از طریق سی دی یا فلش است. راه دیگر در اختیار دانش آموزان قرار دادن سایت رایانه مدرسه است، البته بعد از ساعت رسمی مدرسه

6- بین روش تدریس معمول با روش معکوس چه تفاوتی وجود دارد؟

در مدل تدریس به شیوه سخنرانی ، معلم نقش محوری را در آموزش دارد و در حین تدریس، دانش آموزان اشکالات را به معلم حواله می کنند اما در مدل معکوس، دانش آموز در حین یادگیری در خانه روی اشکالاتش کار می کند.

در مدل سنتی ، دانش آموز بیشتر می پرسد ، اما در مدل معکوس معلم بیشتر می پرسد. به عبارت دیگر در مدل سنتی، معلم باید بیشتر پاسخ بدهد، اما در مدل معکوس این دانش آموز است که باید بیشتر پاسخ بدهد. مدل معکوس نوعی مدل یادگیری محور است که در آن وقت کلاس صرف موضوعات عمیق درسی می شود.

در مدل سنتی ، محتویات درسی به طور مستقیم از معلم به دانش آموز منتقل می شود ، اما در مدل معکوس محتویات درس با ویدئو یا موارد دیگر ، د خارج از کلاس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد . در این مدل دانش آموز در فرایند یادگیری و جمع آوری اطلاعات نقش فعال تری دارد .

7- آیا این روش برای دانش آموزان با سن و سال کم ( ابتدایی) قابلیت عملیاتی شدن دارد؟

دانش آموزان ابتدایی، با توجه به مراحل رشد شناختی پیاژه در مرحله عملیاتی صوری قرار دارند و هر چیزی را که ببینند بهتر درک می کنند.

لذا اگر محتوایی که برای آنها آماده می شود ترکیبی از انیمیشن ، فیلم ، شعر ، قصه و مواردی از این دست باشد ، در جذابیت یادگیری تاثیر بسیار دارد و توجه دانش آموزان ابتدایی را جلب خواهد کرد.

8- مخاطرات استفاده از فضای مجازی در این شیوه چگونه توجیه می شود؟

هر چه دانش آموز بیشتر درگیر تحقیق و مطالعه باشد، بیشتر از گزند خطرات فضای مجازی در امان خواهند ماند و به اهداف بهتر و مفیدتری هدایت خواهد شد .

دانش آموزی که به تحقیق می پردازد یا مطلب آموزشی را دنبال می کند، ذهنش کمتر درگیر مسائل غیراخلاقی که آفت بزرگ فضای مجازی است ، خواهد شد .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

چرا یادگیری معکوس را باید یاد بگیریم ؟

اگر معلم یا استادی هستید که محتوا را برای شما درنظر گرفته اند و شما در حجم آن نقشی ندارید ، این روش تا حدود زیادی می تواند به شما کمک کند که محتوای درسی را با کیفیت بهتری در سر موقع به پایان برسانید .

اگر معلم یا استادی هستید که در حجم محتوا آزادی دارید ، باز هم از این روش می توانید برای کاربردی کردن تدریس خود استفاده کنید. به طور مثال ، مطالب تئوری را در منزل انجام دهند و در کلاس به تمرین و کاربرد آن پرداخته شود .

معمولاً در تشکیل کلاس ها ، هر سال مسائلی به وجود می آید:

- تعطیلی به خاطر برف و برودت هوا ، تعطیلی به خاطر آلودگی هوا ، تعطیلی کلاس به خاطر برگزاری یک برنامه ، تعطیلی کلاس بخاطر عدم حضور دانش آموزان و تعطیلی به خاطر شرایط کنونی که به دلیل بیماری کرونا کلاس ها در مدرسه برگزار نمی شود و ...

یادگیری معکوس که از آن به عنوان کلاس معکوس هم نام می برند ، می تواند کمک کند که این تعطیلی ها مانع توقف یادگیری مخاطبین نشود و به علت فعال بودن مخاطبین ، یک یادگیری اثربخش را شاهد باشیم .

یکی از فواید دیگر یادگیری معکوس این است که معلمان مجبور می شوند حرفه ای تر شوند. در یادگیری معکوس ممکن است کارهای معلم را دیگران هم ببینند ، همین امر باعث می شود که با حساسیت بیشتری محتوای خود را تولید کنند . از طرفی چون دانش آموزان با سطح بالاتری وارد کلاس می شوند، معلمان باید خود را بیشتر آماده کنند که بتوانند پاسخگوی سوالات آنها باشند.

جمع بندی یادگیری معکوس :

یادگیری معکوس یک الگوی تدریس موثر است که می توان با فعال کردن دانش آموزان ، کمک کرد تا بهتر یاد بگیرند و معلم هم یادگیرنده و هم یاددهنده ی بهتری باشد .

 

 

منابع :

WWW. Schoology.com

Virgool.io

Soheilamani.com

مقاله پژوهشی و آموزشی : محمد خالقی

.

.

.

.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری