بسمه تعالی

 

موضوع: ویژگی های یک معلم خوب و کارآمد

گردآوری و ارائه: سحر علیزاده

دبستان دخترانه غیر دولتی مشق نو

 

 

ارسطو می گوید: افتخار کسانی که به کودکان تعلیم می دهند، بیش از کسانی است که آنها را به وجود می آورند . معلم و دانش آموز، دو رکن اساسی آموزش و پرورش هستند.

معلمان به عنوان پایه گذاران اندیشه های علمی، مبلغان ارزش ها و مسئولیت های اجتماعی به کودکان می باشند و حرف اول را در تربیت منابع انسانی می زنند و هیچ حرفه ای همچون شغل معلمی تأثیر مؤثری در جوامع ندارد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

معلمي شغل مهمي است كه ضرورت آن بر كسي پوشيده نمي باشد . اين ضرورت از نظر مولفین عمدتا شکل دهی تجربياتي است كه منجر به تغييرات مطلوب رفتاري در دانش آموختگان مي شود. بخاطر همين ضرورت آشكار است كه نقش معلم جنبه نهادي پيدا كرده و بسياري از گروههاي اجتماعي و  افراد و دانشجويان و دانش آموختگان مختلف ،انتظارات كلي مشخصي از آنچه كه يك معلم هست و بايد باشد دارند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

پس بهتر است ویژگی هایی یک معلم خوب را بدانیم .

علاقه به تدریس: یک معلم خوب باید در درجه اول به شغل خود و تدریس ، علاقه داشته باشد.
ثبات عاطفی و روانی: یک معلم خوب باید به عنوان یك رهبر و الگوی رفتاری در افكار و اعمالش ثبات داشته باشد و تحت تأثیر عواطف و هیجاناتش تصمیم‌گیری نكند، به‌طوری كه دانش‌آموزان بتوانند به او اعتقاد و اطمینان داشته باشند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

 ادامه به تحصیل :یک معلم خوب كسی است كه همیشه احساس نیاز به یادگیری و فراگیری مطالب تازه داشته باشد و مطالعات خود را پس از كسب مدرك تحصیلی متوقف نكند.

صمیمیت:یک معلم خوب همیشه باید بچه ها را به اسم کوچکشان صدا می زند و اسامی آنها را به ذهن می سپارد و او حتی معانی اسم آنان را استخراج کرده و برایشان توضیح دهد و همین کار ساده ، انس و الفت و حرمتی ژرف را بین معلم و شاگرد به وجود می آورد.

حس مهربانی و همدردی با دانش‌آموزان: یک معلم خوب باید رفتارش به گونه‌ای باشد كه دانش‌آموزان بتوانند، آزادانه ناراحتی‌ها و مشكلات خود را با او در میان بگذارند و مطمئن باشند به خاطر اشتباهات مرتكب ‌شده، مورد انتقاد او واقع نخواهند شد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

سیاست مدیریتی :یک معلم خوب اجازه نمی دهد به نام شادابی و راحتی در کلاس ، شاگردانش او را سبک شمارند یا از رفتارش سواستفاده کنند.او باید به قدر لازم جدی باشد اما به هیچ وجه زورگو نباشد و این دقیقا بزرگترین هنر مدیریتی به شمار می رود.و اگر روزی برخورد نامناسب یا اختلافی با شاگردانش داشت، سعی میکند در همان روز و قبل از تعطیلی مدرسه آن را حل و رفع کند.وقتی از دست شاگردانش عصبانی می شود خود و شخصیت والای خود را سزاوار تنبیه بدنی نمی بیند . او در این هنگام فقط به چشمان شاگردانش خیره شده و مراتب ناراحتی خود را صریح و دوستانه بیان می کند.زیرا نگاه کردن مستقیم و البته بدون غضب به چشمان فرد خاطی هم اورا متوجه عمل خویش می کند و هم معلم را آرام تر می کند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

روحیه همكاری: یك معلم خوب همیشه آماده همكاری با معلمان و همکاران و حتی والدین است، خصوصا اگر احساس كند كه وجودش در این همكاری مؤثر و لازم  است.

صبر و بردباری: یكی از خصوصیاتی كه واقعا یك معلم خوب باید از آن برخوردار باشد، بردباری است. زیرا اصولا معلم با كودكان و نوجوانان سروكار دارد و این افراد به خاطر كمی سن و تجربه، گاهی رفتارهایی از خود بروز می‌دهند كه اگر معلم بردباری كافی نداشته باشد، موجب ناراحتی خواهد شد . یک معلم می تواند با سعه ی صدر استعدادهای درونی فراگیران را بشناسد و آنها را شکوفا کند.برای همین دلیل است که معلمی را شغل انبیا دانسته اند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری


رعایت انصاف در ارزشیابی‌ها: یک معلم خوب باید منصف باشد زیرا دانش‌آموزان به اظهار نظر معلم در مورد خود، خیلی اهمیت می‌دهند و چنانچه ارزشیابی معلم منصفانه نباشد، موجب كینه و دشمنی و درنتیجه دور شدن برخی از دانش‌آموزان از معلم می‌گردد، كه این حالات عاطفی، ثمرات بدی در پی خواهد داشت.

آشنایی با اصول روان شناسی تربیتی : یک معلم خوب باید علاوه بر داشتن تخصص در زمینه‌ای خاص كه تدریس می‌نماید، با اصول كلی روان‌شناسی نیز باید آشنایی داشته باشد. چنانچه معلم با قوانین رشد، یادگیری، خصوصیات سنی گروه‌های مختلف و ... آشنا باشد، خیلی از مسائل و مشكلات را می‌تواند به آسانی توجیه كرده و راه حل آن ها را بیابد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

قد رت بیان: خوش‌صحبتی و قدرت بیان، یكی از عواملی است كه در ایجاد رابطه با افراد، فوق‌العاده مؤثر است و یک معلم خوب باید حتما از این نیرو برخوردار باشد. بسیاری از افراد، باسواد و مطلع هستند ولی در اظهار مطالب و تفهیم آن به دیگران، ناتوان هستند.

 آراستگی ظاهر:معلمی كه در روز، چندین ساعت در برابر دانش‌آموزان كلاس ظاهر می‌شود، باید از نظر ظاهر كاملا آراسته، پاكیزه و منظم باشد.

بخشندگی :یک معلم خوب باید همواره بخشنده باشد و از خطاهای کوچک شاگردانش به امید فردایی بهتر چشم پوشی کند.معلم می خواهد فردای جامعه اش افرادی بخشنده ، شجاع و معتمد داشته باشد.

به روز بودن و آشنایی با فناوری آموزشی : معلمان باید با استفاده از کامپیوتر و اینترنت در تدریس واقف باشند و دانش آموزان را نیز به این امر ترغیب کنند. فناوری اطلاعات به ما می گوید آن چه که تا دیروز درست بوده امروز ممکن اسن نادرست و حتی گمراه کننده باشد، بنابراین معلمان با استفاده از این تکنیک بایدمعلمانی محقق و پژوهشگر باشند و دانش آموزان پرسشگر امروز و پژوهشگر فردا تربیت کنند.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

بالا بودن اطلاعات عمومی : معلمان جدید باید در همه ی زمینه ها اطلاعات خود را بالا ببرند نه فقط در رشته ی تدریس خودشان؛ چرا که بسیاری از علوم به هم وابسته اند. معلم باید اصطلاحات رایج روز را بشناسد، امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی جامعه خود را بداند و در نهایت به علم روان شناسی آگاه باشد چرا که یک معلم بیش از معلم بودن خود باید یک روان شناس خبره و آگاه باشد.

تدریس نوین : معلم باید در کلاس درس از روش های فعال مانند : روش همیاری، روش تدریس فعال، روش بارش مغزی،روش ایفای نقش، روش نمایشی، روش بحث گروهی، روش حل مسأله، روش استقرایی، روش اکتشافی استفاده کند .

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

شرکت در دوره های ضمن خدمت : معلم همیشه خود باید در حال فراگیری علم باشد و اطلاعات جدید و نو را بگیرد، در طول کار خود همیشه یکسان تدریس نکند و نکات را از جهات مختلف و متعدد بیان کند. لازمه ی این کار، شرکت در دوره های آموزش معلمان است.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

داشتن طرح درس : معلم باید زمان تدریس خود را حساب کند و دارای طرح درس روزانه و سالانه باشد و اطلاعاتی کافی درباره ی مراحل طرح درس نویسی داشته باشد.

ایجاد دنیای پرسش در کلاس : معلم مبتکر کسی است که همیشه سؤالی برای طرح کردن در کلاس داشته باشد و حس انگیزه ی دانش آموزان را تحریک کند و آنان را به فعالیت و جنبش وادارد.

بهتراست در پایان هر درس جدید حداقل پنج پرسش کلیدی و مهم را در کلاس مطرح کندتا دانش آموزان نظر خود و پاسخ این سوالات را بدهند.

  1. کدام قسمت درس جالب تر بود و آن را دوست داشتید؟
  2. کدام قسمت درس خسته کننده بود؟ چرا؟
  3. کدام یک از تمرین ها مشکلتر از همه بود؟
  4. چگونه می توانم کمکتان کنم تا قسمتهای خسته کننده آسان تر و جذاب تر شود؟
  5. از این درس چه نتیجه ای گرفته اید و چه آموخته اید؟

شناخت تفاوت های فردی : معلم مبتکر به تفاوت های فردی دانش آموزان توجه دارد. می داند به هر کدام چه مسئولیتی بدهد و در چه زمینه ای آنها را خلاق بار آورد و استعداد های نهان آنان را در چه رشته ی تحصیلی بارور سازد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

استفاده از وسایل کمک آموزشی : یکی از مقوله هایی که به مهارت و سرعت تدریس معلم کمک می کند به کار بردن وسایل کمک آموزشی در امر تدریس می باشد.چون او می داند که یکبار دیدن یا تجربه کردن یک کار ، از هزاران ساعت توضیح دادن برخی دروس ، کاربردی تر است.

 مراعات آداب و رسوم اجتماعی و فرهنگس : معلم نباید به بهانه ی پیشرفت علم و تحولات و جهانی شدن آداب و رسوم اجتماعی خود را کنار گذارد، حصارها را بشکند و حریم عفت و پاکدامنی جامعه را کنار نهد.

نشاط و شادابی : معلم باید به هنگام ورود به کلاس، مشکلات زندگی خود را که ناشی از تغییر و تحولات جامعه اش می باشد نظیر تورم، گرانی، بیماری ها و ... همه را کنار گذارده و با روحیه ای شاداب و پرنشاط پا به دنیای کلاس نهد.

اخلاص : معلم بایددرکار خود اخلاص داشته باشد و تنها خود را نبیند بلکه هدفش پیشرفت جامعه و تعالی آن باشد.

تعهد در کار و وظیفه شناسی : تعهد کاری موجب درست استفاده کردن از اطلاعات علمی می شود.معلم باید وظیفه شناس باشد، از زیر بار مسئولیت به بهانه های مختلف نگریزد، تأخیر در کارش نداشته باشد، در کلاس درسش اتلاف وقت نکند، کم کاری نکند و حتی گاهی بیش از وظیفه نیز کار انجام دهد و ایثار کند.

شخصیت دادن به دیگران : معلم علاوه بر این که باید خود متشخص  و سرآمد رفتارهای اخلاقی ،آداب اجتماعی و معاشرت باشد باید برای دیگران اعم از دانش آموزان یا همکاران ارزش و شخصیت قائل شود.

تقوا : اگر معلم آراسته به خوی و خصلت تقوا نباشد، نسلی که تحت تعلیم و تربیت او می باشند عاری از این صفت خواهند بود.

نگرش و بینش صحیح : معلم باید به مسائل جدید و نوآوری های شاگردانش با دید مثبت بنگرد.رویاهای زیبا و آرزوهای شیرین مطرح شده توسط دانش آموزان را با منفی نگری در هم نشکند و در صورت تشخیص ، به آنها جهت مثبت و هدفمندانه ببخشد.او می داند بسیاری از کارهای بزرگ بشری در همه ی عرصه ها ،روزی رویایی کوچک و مبهم در ذهن افراد مخصوصا دانش آموزان است.

خلاقیت: هر اندازه دانش آموزان از نظر اطلاعات، غنی تر باشند، انگیزه ی خلاقیت که در نهاد آنها بالقوه وجود دارد به فعلیت می رسد و این صورت نمی پذیرد مگر این که معلم خودش آراسته به صفت خلاقیت باشد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

  درسهایی  برای یک معلم

وقتی معلم وارد کلاس شد ، کاریکاتوری از چهره اش را روی تخته سیاه دید. کاریکاتوری زننده ، دقیق و مضحک بود. کلاس منتظر واکنش معلم بود. معلم با شوق و علاقه به آن نگاه کرد و سپس گفت :((آنقدر خوب کشیده شده که آدم حیفش می آید پاکش کند. صبر می کنیم تا هنرمندی که این کاریکاتور را کشیده آن را روی کاغذش کپی کند. من به این کاریکاتوریست با استعداد تبریک می گویم.))با این عمل پختگی خود را نشان داد. هیچ گونه رنجش شخصی از این کاریکاتور زننده به دل نگرفت.از شوخی یک دانش آموز،آزرده خاطر نشد.دنبال دانش آموز خطاکار نگشت و سعی هم نکرد که او را شرمسار کند.از موعظه بی ثمر و بحث اخلاقی خودداری کرد.به جای آن، خلاقیت دانش آموز را تشویق کرد و هنر او را محترم شمرد.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری

بنابر آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت یك معلم خوب:

رابطه‌اش با دانش‌آموزان مثبت است.

به احساسات دانش‌آموزان توجه می‌كند.

نظم و كنترل كلاس را در اختیار دارد.

محیط مطلوبی برای یادگیری پدید می‌آورد.

از كار با دانش‌آموزان لذت می‌برد.

دانش‌آموزان را به فعالیت‌های یادگیری می‌كشاند.

خلاق و نوآور است.

دانش‌آموزان را به داشتن تصویر خوبی از خود هدایت می‌كند.

به‌طور جدی در فعالیت‌های رشد حرفه‌ای خود شركت می‌كند.

به ظاهر خود توجه دارد.  

انعطاف‌پذیر است و به موضوع درسی تسلط كافی دارد.

ثابت‌قدم است و عادلانه رفتار می‌كند .

به حرفه ی خود علاقه دارد.

در کارش سیاست لازم را دارد.

 

منابع :                                

zehnenoo.ir 

Nawzat.net   

Article.tebyan.ne 

www.kavyab.com        

 

.

.

.

.

بهترین دبستان دخترانه ساری

دبستان خوب ساری